Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, moda to moja wielka pasja. A ten blog to połączenie tych dwóch światów.
[Więcej >>>]

Umów się na konsultację

Irena Pacholewska-Urgacz11 kwietnia 2022

Skład materiału na metce

Jaki jest skład materiału na metce? Jak prawidłowo pokazać skład ubrania na metce odzieży?

Parę tygodni temu na moim Instagramie pisałam, że Prezes UOKiK nałożył łącznie ponad 2,1 mln zł kary na trzy polskie firmy produkujące wizytową odzież męską. Kary zostały nałożone, ponieważ skład odzieży podawany przez nie na metkach nie zgadzał się z rzeczywistym … 

Skład materiału na metce w praktyce branży modowej

Ale przecież proceder nieprawidłowego oznaczenia składu ubrań nie jest jednak niczym nowym. Raporty przygotowywane regularnie przez UOKiK od lat wskazują, że składy podawane na metkach bardzo często mijają się z prawdą.

Jednak to pierwsze tak wysokie kary nałożone przez UOKiK na polskich przedsiębiorców. Działanie, które dotychczas uchodziło firmom odzieżowym „na sucho” lub niemal na sucho, spotkało się z surową karą …

Dlaczego? 

Prezes UOKiK o fałszowaniu składu surowcowego na metce ubrania

Sprawę nagłośnił parę lat temu Michał Kędziora znany w sieci jak Mr. Vintage.

W wyniku tzw. afery metkowej UOKiK wszczął postępowanie przeciwko wspomnianym producentom odzieży męskiej. W jego wyniku Prezes UOKiK po raz pierwszy uznał, że fałszowanie składu surowcowego stanowi praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

Praktyka ta w ocenie UOKiKu polega na deklarowaniu dla wprowadzanych do obrotu wyrobów włókienniczych składu surowcowego, którego wyroby te nie posiadają̨, co wprowadza konsumentów w błąd co do cech produktu i tym samym stanowi nieuczciwą praktykę rynkową.

A jak możesz przeczytać w moim wcześniejszym wpisie, za stosowanie praktyki wprowadzającej konsumentów w błąd możliwe jest w niektórych przypadkach nałożenie nawet bardzo wysokiej kary. 

Zdaniem Tomasza Chróstnego, prezesa UOKiK:

Konsument nie ma możliwości samodzielnej weryfikacji składu odzieży, ufa zatem informacjom zamieszczonym na etykiecie. Odpowiedzialność za to, aby były one prawidłowe spoczywa tylko i wyłącznie na producencie – etykiety nie mogą wprowadzać w błąd. W przeciwnym razie konsument nieświadomie kupuje produkt niezgodny z jego oczekiwaniami jakościowymi i przepłaca za gorszą jakość. Gdyby konsumenci wiedzieli, że w marynarce oferowanej jako „wełniana” nie ma w ogóle wełny, mogliby zrezygnować z zakupu”.

Cały komunikat UOKiK możesz przeczytać tutaj (https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=18402)

Jeśli zatem prowadzisz firmę odzieżową, to opisane powyżej decyzje UOKiK powinny zdecydowanie zwrócić Twoja uwagę.

Dziś zatem krótko na temat składu na metce. 

Jaki skład materiału na metce ubrania radzi mecenas Irena Pacholewska-Urgacz radca prawny z Katowic

Czy obowiązek podania składu na etykiecie w ogóle Cię dotyczy 

Jeśli produkujesz ubrania to tak, właśnie Ciebie dotyczy obowiązek podania składu surowcowego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przede wszystkim producent wprowadzając do obrotu produkt włókienniczy zapewnia zaopatrzenie go w etykietę lub oznakowanie oraz rzetelność zawartych na nich informacji.

Obowiązki nawet kiedy nie jesteś producentem odzieży

W niektórych przypadkach obowiązek ten będzie Cię dotyczyć nawet jeśli nie jesteś producentem. 

W jakich? 

Na przykład, jeśli „tylko” sprowadzasz gotowe ubrania spoza UE. Zgodnie z przepisami, jeżeli producent nie ma siedziby w Unii Europejskiej, wówczas to importer ma obowiązek zapewnia zaopatrzenie wyrobu w etykietę lub oznakowanie oraz rzetelność zawartych na nich informacji.

Przeczytaj: Jak zastrzec markę firmy odzieżowej w urzędzie patentowym

Jeśli natomiast to dystrybutor wprowadza do obrotu wyrób pod własną nazwą lub znakiem towarowym, umieszcza etykietę lub zmienia treść etykiety, obowiązki ciążące zasadniczo na producencie będą spoczywać właśnie na dystrybutorze. 

Przepisy przewidują pewne wyłączenia dotyczące obowiązku podawania składu surowcowego, napiszę o tym jednak innym razem. 

Kogo dotyczy obowiązek podania składu surowcowego na metce

Etykieta lub oznakowanie, czyli w jakiej formie masz obowiązek poinformować o składzie surowcowym ubrań 

Informacja o składzie surowcowym musi być przekazane w konkretny sposób.

Powyżej pisałam używając potocznego słowna „metka”. Ale o co tak konkretnie chodzi? Przepisy wskazują, że udostępniane na rynku wyroby włókiennicze opatruje się etykietą lub oznakowuje, aby poinformować o ich składzie surowcowym. 

Jak oznakować etykietę

Etykiety i oznakowanie muszą być trwałe, czytelne, widoczne i łatwo dostępne, a w przypadku etykiet – starannie przymocowane. Dlatego np. wszyta, materiałowa metka jest okej, ale już samo przypięcie informacji o składzie na papierowej etykiecie przymocowanej do ubrania tylko agrafką w żadnym razie nie będzie wystarczające. 

Etykietowanie i oznakowanie to podstawowe sposoby podania informacji o składzie. Przepisy dopuszczają jednak również poinformowanie o składzie za pośrednictwem dokumentów handlowych.

Firma odzieżowa – jak wybrać formę dla swojej działalności

O czym i w jaki sposób masz obowiązek poinformować 

Wprowadzając wyrób włókienniczy do obrotu musisz zapewnić rzetelność informacji zawartych na etykiecie lub oznakowaniu. Czyli masz m.in. obowiązek podania prawdziwych, zgodnych z rzeczywistością informacji na temat składu produktu. 

Oznacza to między innymi obowiązek podania nazwy włókna lub włókien, z których składa się produkt. Pamiętaj, że nie możesz działać tutaj dowolnie. Masz obowiązek skorzystać z listy nazw włókien wymienionych w unijnych przepisach. 

Przeczytaj: Jak chronić swoją odzieżową markę

A co, jeśli wyprodukujesz nowy, innowacyjny materiał?

Zanim zaczniesz podawać jego nazwę na metce masz obowiązek najpierw wystąpić do Komisji Europejskiej w wnioskiem o dodanie jego nazwy do wykazu. 

Czy brak wiedzy o prawdziwym składzie surowcowym zwalnia Cię z odpowiedzialności? 

Nie. Odpowiedzialność za podanie prawidłowego – zgodnego z rzeczywistością – składu nie zależy od świadomości przedsiębiorcy na ten temat.

Czyli jeśli na przykład nie wiesz, że szwalnia Cię oszukała i wyprodukowała zamówione towary z materiału o składzie innym, niż zamówiony przez Ciebie, to niestety nie zwalnia Cię to z odpowiedzialności przed UOKiK. 

Na dziś to tyle w sprawie metek. I jak zawsze mam nadzieję, że do następnego wpisu!

Irena Pacholewska-Urgacz
radca prawny

Zjęcie Mnz z Unsplash. 

***

Regulamin sklepu internetowego firmy odzieżowej w pigułce

Wiedz, że to obowiązujące przepisy nakładają na Ciebie jako sprzedawcę pewne minimalne wymogi w zakresie informacji, które powinny znaleźć się na stronie Twojego sklepu. 

Po pierwsze regulamin musi zawierać informacje na temat sprzedawcy.

Niby oczywtiste, ale często informacje zawarte w regulaminach są niepełne. Zgodnie z przepisami muszą być to dane identyfikacyjne, adresowe i kontaktowe oraz odpowiednie numery ewidencyjne. W zależności od formy podmiotu, za pomocą którego prowadzisz swoją firmę odzieżowa (czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka) będzie to numer NIP lub NIP i KRS oraz dane na temat sądu, w którym Twoja firma jest zarejestrowana… [Czytaj dalej…]

***

Zachęcam Cię do lektury także innych artykułów:

Tworzysz markę modową? O tych 5 rzeczach koniecznie musisz pamiętać na starcie.

5 rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli sprzedajesz przez Internet

Umowa z influencerem – dlaczego jest potrzebna?

Jak walczyć z nieuczciwą konkurencją w branży odzieżowej

Branża odzieżowa a prawo autorskie

Komentarze (0)

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Irena Pacholewska-Urgacz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: