Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym, moda to moja wielka pasja. A ten blog to połączenie tych dwóch światów.
[Więcej >>>]

Umów się na konsultację

Irena Pacholewska-Urgacz27 grudnia 2021

Składka zdrowotna dla członka zarządu spółki z o.o. w branży modowej

Już za parę dni przywitamy Nowy Rok, a wraz z nim Polski Ład i zmiany, które on wprowadza. Na pewno śledzisz temat i cieszysz się jak my wszyscy 😉

Ale jeśli prowadzisz swoją firmę modową właśnie w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (o możliwych formach prowadzenia firmy modowej przeczytasz w kolejnych wpisie) to koniecznie czytaj dalej, ponieważ jedna z wchodzących zmian jest dla Ciebie szczególnie ważna. 

Składka zdrowotna dla członków zarządu spółki z o.o.  

Oczywiście to, że składki zdrowotnej nie będzie można odliczyć od podatku to już chyba wszyscy wiedzą, dlatego dziś nie o tym. A przynajmniej nie tylko.

Dziś będzie o objęciu obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego członków zarządu. 

Jak było do tej pory? 

Do tej pory pełnienie funkcji w zarządzie spółki z o.o. na podstawie powołania nie stanowiło tytułu do ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego.

Oczywiście wynagrodzenie otrzymane z tego tytułu było opodatkowane, ale składek ZUS nie trzeba było płacić. Dlatego to rozwiązanie jako korzystne finansowo, było bardzo popularne.

Być może Ty również rozliczałaś się ze swoją spółką właśnie na tej zasadzie albo co najmniej część Twojego wynagrodzenia była wypłacana na tej podstawie. 

Teraz to się zmieni. 

Składka zdrowotna dla członka zarządu spółki z o.o.

Co konkretnie się zmieni? 

Od stycznia 2022 r. ta zasada ulegnie zmianie.

Od tego momentu osoby powołane do pełnienia funkcji w zarządzie spółki z o.o., które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie będą miały obowiązek odprowadzać składkę zdrowotną.

Zauważ, że mowa jest wyłącznie o osobach, które z tytułu powołania pobierają wynagrodzenie, co prowadzi do wniosku, że osoby, które będą pełnić funkcje w zarządzie bez wynagrodzenia nie będą objęte składką zdrowotną. 

To znaczy, że jeśli jakaś część Twojego wynagrodzenia jako członka zarządu spółki z o.o. jest wypłacana z tytułu powołania do zarządu i do tej pory nie płaciłaś od niej żadnych składek do ZUS to teraz to się zmieni, i od tego wynagrodzenia brutto trzeba będzie odprowadzić składkę zdrowotną. 

Formalności 

Składka zdrowotna będzie wynosić 9% wynagrodzenia i niestety, tak jak w przypadku składki z innych tytułów, nie będzie jej można odliczyć od podatku.

Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego będzie ciążył na spółce i to ona będzie płatnikiem tej składki. 

Czy zmiana dotyczy wszystkich?

Jeśli prowadzisz niewielką spółkę z o.o. to być może właśnie teraz zastanawiasz się, czy ta zmiana dotknie również małe i średnie spółki.

Niestety nie mam dla Ciebie dobrych wieści.

Rozmiar spółki nie ma znaczenia.

Przepisy nie przewidują w tym zakresie wyjątków. Dostajesz wynagrodzenie z tytułu powołania do zarządu – od Twojego wynagrodzenia trzeba zapłacić składkę zdrowotną. Kropka. 

Zmiana podstawy współpracy ze spółką 

Wiele osób, być może również Ty zadaje sobie pytanie czy można tego w jakiś sposób uniknąć. Na ten moment jedynym sposobem na uniknięcie obowiązku zapłaty składki zdrowotnej wydaje się zmiana podstawy współpracy ze spółką, na taką która nie stanowi tytułu ubezpieczeń, a w szczególności składki zdrowotnej.

Ale prawdę mówiąc wielu rozwiązań tu nie widzę.  

Pewnym rozwiązaniem może okazać się zobowiązanie do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, o którym mowa w art. 176 kodeksu spółek handlowych. Przepis ten przewiduje, że…

Wspólników spółki z o.o. można w umowie spółki zobowiązać do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, za które przysługuje wynagrodzenie.

Tego typu współpraca nie stanowi tytułu ubezpieczeń, a wynagrodzenie wypłacane z tytułu powtarzających się świadczeń nie jest oskładkowane – ani składkami na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne. 

Do tej pory ten przepis był niezwykle rzadko stosowany w praktyce. Jednym z powodów było to, że zakres powyższych świadczeń jest mocno ograniczony. Przede wszystkim na tej podstawie nie można wynagradzać wspólników za prowadzenie spraw spółki.

Co więcej, wprowadzenie takiego rozwiązania wymaga zmiany umowy spółki, i co za tym idzie, zmiany w KRS. 

Natomiast na ten moment to tylko teoretyczna opcja. Według mnie dopiero pogłębione analizy każdego indywidulanego przypadku – zwłaszcza podatkowe i praktyka (w szczególności ZUS’u) pokażą czy zastosowanie tego rozwiązania będzie rzeczywiście dopuszczalne i opłacalne właśnie dla Ciebie. 

Daj koniecznie znać, czy ten wpis Ci się podobał i czy jest dla Ciebie przydatny.

Do przeczytania już niedługo 🙂

Irena Pacholewska-Urgacz

Przyda Ci się: ustawa o Polskim Ładzie

Słowa kluczowe: składka zdrowotna dla członka zarządu spółki z o.o., Polski Ład, Polski Nowy Ład, składka zdrowotna w polskim ładzie, nowa składka zdrowotna, składka zdrowotna członka zarządu

***

Tworzysz markę modową? O tych 5 rzeczach koniecznie musisz pamiętać na starcie.

Masz już przetestowany pomysł i decydujesz się ruszyć z własną marką modową. Wspaniale! Przypuszczam jednak, że tak jak większość przedsiębiorców, bardziej kręci Cię to, co zamierzasz w swojej firmie tworzyć, niż związana z tym papierologia.

I spodziewam się, że przede wszystkim myślisz o koncepcji i DNA swojej marki, grupie docelowej, brandingu, sposobach pozyskania finansowania… [Czytaj dalej…]

Komentarze (0)

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Irena Pacholewska-Urgacz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: